BOTOX
Botox, kırışıksız bir yüz ve genç bir görünüme sahip olmak isteyen hastalarımız için, özellikle göz çevresi, iki kaş arası, dudak- ağız çevresi, enine alın çizgileri gibi mimik kaslarına yapılan bir uygulamadır. Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri kıvrımlarını belirgin hale getirir ve böylece yüzde derin kırışıklıklar ortaya çıkar. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Yüzün belirli noktalarında doktor tarafından kas içine uygulanan botox ile kasların hareketleri zayıflatılır. Yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Merkezimizde işlemler Uz. Dr. Fuat Çetinkaya tarafından, yüzün doğal görünümünü kesinlikle bozmadan ve Sağlık Bakanlığı Onaylı Botox ilacı ile yapılmaktadır. Dolgu, yüzde hacim sorunu olan bölgelere biyolojik uyumlu dolgu maddelerinin (Hyaluronik asit) enjeksiyonu işlemidir. Merkezimizde özellikle yaşla birlikte artan derin veya yüzeysel kırışıklıkların giderilmesinde burun kanatlarıyla dudak köşeleri arasında yer alan nazolabial oluklarda, her iki kaş arası derin çizgilerde ve dudaklara hacim verme amacıyla kullanılmaktadır.

      

PRP UYGULAMALARI
PRP (platelet-rich plasma), Trombosit açısından zengin plazmayı ifade etmektedir, terapötik özelliği yeni keşfedilen bir ajandır ve kozmetik olarak kullanımı her geçen gün artmaktadır. Trombositler (Platelet), kanımızın mikrolitresinde 250.000 – 400.000 adet bulunmakta olup, yaralanma gibi damar bütünlüğünün bozulduğu durumlarda olay yerinde küme oluşturarak tıkaç oluşumunu ve yara iyileşmesini sağlayan ana hücrelerdir. İyileşme sürecinde önemli bir yer alan bu hücrelerin özelliği, angiogenez, inflamasyon ve hücre dışı matriks (kollajen) sentezi gibi temel fizyolojik fenomenleri modüle etmesidir. Spor hekimliği, ortopedi ve rejeneratif cerrahide iyileşme sürecindeki etkinliği kanıtlanmıştır. Benzer şekilde mezoterapi uygulamalarıyla trombositlerin PRP içerisinde cilt altına verilerek kullanımı, pek çok büyüme faktörünün ve hücre dışı matrix yapılarının cilde girişini sağlamakta ve cildi yenilemektedir. Artan kollejen üretimi sayesinde daha genç görünümlü, pürüzsüz, daha sıkı ve daha parlak bir cilt ortaya çıkmaktadır. Özel Marmara Tıp Merkezi kozmodermatoloji bölümünde PRP uygulamaları şimdilik yüz, saç ve el mezoterapisi şeklinde yapılmaktadır. Muayene sonrası, uygulama yapılacak kişinin kol veninden 2 adet özel tüpe toplam 16 ml kan alınmakta ve kendi bünyemizdeki laboratuvarda 30-45 dk. süren işlem sonunda (mikrolitresinde ortalama 1 milyon adet trombosit içeren) 4-5 ml steril otolog PRP elde edilmektedir. Elde edilen ürünün kalitesi ve işlemin verimliliği kalite kontrol prensiplerimiz gereği her seferinde 2 kez hemogram testi çalışılarak kontrol edilmektedir. İstenilen vasıfta olduğundan emin olunan otolog PRP, uygulama yapılacak bölgeye mezeterapi iğneleri ile, 0,5 -1 cm aralıklarla, cilt altına deneyimli doktorlarımız tarafından verilmektedir. Ağrısız olarak kabul edilebilecek ve kendi hücremizin kullanılması nedeniyle alerji vb. yan etki riski taşımayan mezoterapi işlemi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Kişiye göre değişmekle birlikte işlemler başlangıçta 7–14 gün aralıklarla 3 - 5 seans olarak planlanmaktadır. İşlem yapılan günün ertesinde kişi işine geri dönebilmektedir.

 Fibroblast Kök Hücre
Hastanın kendi fibroblast hücrelerinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak tedavi amacıyla yeniden hastaya enjekte edilmesi işlemdir. Süreç: 1.Hastanın güneş görmeyen bir bölgesinden (kulak arkası, kasık veya koltuk altı ) 3 mm. çapında bir doku örneği punch biyopsi metodu ile küçük bir cerrahi işlemle alınır.2. Alınan biyopsi içinde bulunan fibroblastlar, GMP kurallarının uygulandığı hücre kültürü laboratuarında ayrıştırılarak özel besiyerlerinde 3-4 hafta süreyle üremeleri sağlanır. 3. Kültürlerde sayıca çoğalmış olan fibroblast hücreleri uygulamaya hazır solüsyon haline getirilir. 4. Uygulama 3 seans halinde yapılır ve her seansta etki göstermesi istenen bölgelere (nazolabial oluklar, dudak üstü sigara çizgileri, çukurluklar vb. ) 20 – 40 milyon arası fibroblast hücresi mezoterapi enjektörleri ile enjekte edilir. Toplamda hastanın cildine ortalama 100 milyon fibroblast hücresi verilmiş olur. Fibroblastlar , bağ dokusunun ana hücreleridir. Resimde görüldüğü gibi yassı uzun ya da ovalimsidirler. Bağ dokunun ana maddesi olan, sıkılaşma ve yaraların iyileşmesinde işlevi olan kollajenin yapımından sorumlu hücrelerdir. 25 yaşından sonra, her insanda fibroblast hücreleri azalmaya başlar kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Cilde enjekte edilen genç ve taze fibroblast hücreleri, bırakıldıkları bölgede faaliyete geçerek kollajen ve elastin üretimi yaparlar, ciltte kuvvetli bir antiaging aktivite göstererek cildi sıkılaştırırlar. Genel anlamda bir cilt gençleştirme ve canlandırma etkisi sağlanmış olur. Tedaviden sonra 6-24 ay boyunca kademeli olarak düzeltme sağlanır. Kalıcılığı ise diğer uygulamalara göre daha uzun sürer. Yapılan çalışmalarda gençleşme etkisinin, kişinin yaşam tarzına, özelliklerine (sigara kullanımı, stres altında olması, yaşı, cilt yapısı, su tüketimi, beslenme alışkanlığı, cilt bakımı, genetik yapısı, sık mimik yapması vb. ) ve dış etkenlere (UV ışınları) maruziyetine bağlı olarak 4-10 yıl boyunca devam ettiği gösterilmiştir. Fibroblast kök hücre yüz yenileme ve gençleştirmede , kırışıklıkların tedavisinde, yanık, cilt çatlaklarında (Strech mark) ve kapanmayan kronik yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. İşlem otolog olması sebebiyle alerjik bir reaksiyona sebep olmaz ve herhangi bir yan etki görülmez. Toksik değildir. Güvenilirdir. Fibroblast kök hücre tedavisi bir gençlik yatırımıdır. Avrupa ve Amerika'ya kıyasla bu tedavi metodu ülkemizde daha ekonomik rakamlarla uygulamaktadır. Bu nedenle yurt dışından merkezimize başvurular olmaktadır. Detaylı bilgi için: 0532 684 69 11

Lazer Epilasyon,
Sağlık Bakanlığı; Güzellik Salonu, Kuaför Salonu ve Estetik Merkezi gibi isimler altında kurulu bulunan işletmelerde, lazer epilasyon işlemlerini yasaklamıştır. Yasal olarak bu işlemler işletmemiz gibi Tıpmerkezi statüsünde hizmet veren kuruluşlarda yapılabilmektedir. Lazer epilasyon işleminin, teknolojisi yüksek cihazlarla, özel eğitim almış uzman kişiler tarafından, hijyenik koşullarda yapılması gereken ciddi bir operasyon olduğunu hatırlatmak isteriz. Son derece güvenli, etkili sonuçları olan lazer epilasyon tedavi yöntemi ile istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ayrıca kasık ve bacak bölgesindeki batık kıl problemleri bu yöntem ile kolay ve kalıcı olarak giderilebilmektedir. Acısız ve ince açık renk kılları da görebilen cihazımız ile sonuçlar yüz güldürücüdür. Tıp Merkezimizde, uzman hekimimiz ile yaptığınız görüşme sonrasında, cilt tipinize uygun yöntem ile güvenli seans aralıkları belirlenir. Dilediğiniz bölge ya da tüm vücut epilasyon işlemi için randevularınız planlanır. Genellikle tüm vucud taramaları 16 seans halinde yapılmaktadır. Seanslara aksatmadan düzenli olarak gelinmesi elde edilecek sonucun başarısı için önemlidir.